Ripstop , ingilizce kelime olarak yırtılmaz anlamına gelmektedir.en ayırt edici özelliği zor yırtılmasıdır.Bu özelliği dokuma sırasında uygulanan özel örgü tekniği sayesinde ortaya çıkar.Bu teknikte kumaş üzerinde minik kare desenler oluşturulur..Kare dokuma şeklindeki hücreler kumaşta delinme olduğunda deliğin büyümesinin önüne geçer.

Ripstop kumaşlarda iplik olarak pamuk, polyester,nylon, polyester-pamuk karşımı ve nylon-pamuk karışımı gibi çeşitli ipliklerden, farklı gramajlarda üretilebilmektedir. Bu kumaşlara tercihe göre membran, akrilik kaplama ,antistatik, yanmazlık, su geçirmezlik apreleri uygulanarak daha da işlevsel hale getirilebilmektedir. Kumaşın sahip olduğu özellikler, üretimde kullanılan iplik türlerinden etkilenmektedir.

Ripstop dokuma kumaş kategorisine girmektedir. Ripstop kumaşların büyük veya küçüklü kare şeklinde görüntüsü olan bir kumaştır. Ripstop örgü olarak bilinen kumaşlar genellikle iş elbiseleri, güvenlik personeli üniformaları, doğa ekstrem sporları ve kamuflaj olarak kullanılmaktadır. Suya ve yırtılmaya karşı dayanıklı oldukları için askeri kıyafetler de bu kumaşlardan üretilir.

Ripstop kumaşların özellikleri
Ripstop kumaşların en önemli özelliği , yırtılmaz oluşudur. Farklı gramajlarda üretime imkan verdiği için, son derece hafif ripstop kumaşlar da üretilebilir. Hafif kumaşlar daha konforlu bir kullanım sunar. Kumaş, polyester veya nylon’dan üretilmişse ve membran ile kaplanmışsa, rüzgar ve su geçirmezlik özellikleri de devreye girer. İçeriğinde pamuk bulunduran türler ise hava transferine izin veren yapıya sahiptir.

  • Yırtılmaz kumaş olarak bilinir.
  • Çok ağır bir kumaş değildir.
  • % 100 polyester, naylon olanlar veya dış yüzeyi bunlarla kaplananlar rüzgar geçirmez.
  • kumaşa su ve yağ iticilik yapılabilir.
  • İçerisinde pamuk karışımı olanlar nefes alabilir. Bu sebeple vücuda teması olan kumaşlarda pamuk karışımı dış giyimde % 100 polyester veya naylon kullanılır.

Ripstop kumaş nerelerde kullanılır
Sağlamlığın önem taşıdığı hemen hemen her alanda ripstop kumaş kullanılmaktadır. Endüstriyel alanlar,askeri kıyafetler bunların başında gelmektedir Kesilme, delinme gibi mekanik risklerin söz konusu olduğu iş ortamlarında ripstop kumaşlar kullanılır.Tabiatın zorlayıcı koşullarına karşı mücadeleyi gerektiren durumlarda da ripstop kumaşlar kullanılmaktadır. Doğa sporları ve kamp için gerekli donanımda ripstop kumaş, delinme ve kesilmeye direncin yanı sıra, rüzgâr, yağış ve soğuğa karşı da koruma sağlar. Bunların yanı sıra, askeri amaçlı giyim, medikal giyim, paraşütler, otel ve restoranlarda da bu üstün özellikli kumaşa rastlanmaktadır. Ripstop kumaş yalnızca kıyafetlerde değil, sırt çantası gibi taşıyıcı ürünlerde, paraşütte de kullanılır. Giyim sektöründe de tercih edilebilen bir kumaştır. Özellikle asker polis ve güvenlik personeli kıyafetlerinde kullanılır. Kaban ve parkalarda % 100 naylon veya polyester olanlar tercih edilir. Bu sayede ürün hem rüzgâra hem suya karşı dayanıklı olur.