Softshell  kumaşı nedir? Nerelerde kullanılır ? 

   Üniformalar, soğuk hava deposu kıyafetleri, kış sporları kıyafetleri, outdoor kıyafetleri ve doğa sporları ile ilgilenenlerin sert hava koşullarında en çok ihtiyaç duyduğu, giydiğinde özgürce hareket edebileceği ve içerisinde konforlu hissedebileceği softshell kumaşlar uzun senelerdir kullanılan hardshell kumaşlara göre daha esnek, daha çok nefes alabilen ve daha konforlu kumaşlar olarak ön plana çıkar. Softshell kumaşlar ile üretilen kıyafetler, zorlu doğa koşullarında kullanıma elverişli kıyafetlerdir.

Softshell kumaşın teknik özellikleri nelerdir? 

  Softshell  kumaş, üç farklı katmanın bir araya getirilmesi ile elde edilen teknik bir kumaştır. Kumaşın katmanları farklı oranlarda polyester, elastan ve poliüretan kullanılarak üretilir. Softshell kumaşların dış katmanındaki elastan kumaş su kaydırıcı özellikte olup kullanıcıyı sıcak tutan iç katman ise yumuşak ve konforlu polar kumaştır. Bu iki katmanın arasında ise kumaşa yalıtım teknolojisi kazandıran ince membran bir katman bulunur. Oldukça esnek yapısıyla dikkat çeken softshell kıyafetler, hareket esnasında esneyerek  vücuda uyum sağlar. Böylece daha fazla hareket serbestisi kazandırır. Hafif yağışlara ve rüzgâra karşı da korumanın yanısıra aynı zamanda oldukça dayanıklıdır. Softshell kumaşın sahip olduğu bir diğer özellik olan yüksek nefes alabilirlik ise aktivite sırasında oluşan teri hemen dışarı atar. Böylece vücudunuz kuru kalarak ısı kaybına uğramaz. Softshell kumaştan imal edilen kıyafet çeşitlerinin bir başka özelliği ise hardshell tasarımlara göre kullanım esnasında daha az hışırtı yapmalarıdır.

Softshell kıyafetler nerelerde kullanılır? 

   Outdoor aktivitelerine uygun olarak dizayn edilen softshell  kumaştan imal edilmiş mont, kaban, pantolon  gibi kıyafetleri soğuk havada gerçekleştireceğiniz tüm faaliyetler esnasında çok yönlü olarak kullanabilirsiniz. Softshell kıyafetler, sahip oldukları esneklik özelliğinden dolayı kaya tırmanışı yapan doğa tutkunları tarafından da oldukça sık tercih edilir. Kayık yarışı ve deniz seyri gibi su üstü aktiviteler sırasında softshell mont çeşitlerini deniz suyu ve yağmurdan korunmak için tercih edebilirsiniz. Bu montları yoğun efor gerektiren koşu, kayak ve trekking gibi spor aktiviteleri sırasında kullanarak performansını artırabilirsiniz. Ayrıca softshell kıyafet çeşitlerini günlük yaşam esnasında, yolculukta, işte ve okulda da rahatlıkla kullanabilir ve kış aylarında sıcak kalmanın konforunu sürekli yaşayabilirsiniz.

Softshell kıyafetlerin bakımı nasıl yapılır? 

  Softshell kıyafetler sahip oldukları özellikleri koruyabilmesi için bakımını düzenli ve etiketinde belirtilen esaslara uygun şekilde yapmanız gerekir. Softshell kumaştan üretilen kıyafetlerin çamaşır makinesinde temizleyecekseniz en fazla 30 derecede ve normal yıkama seçeneğinde yıkamalısınız. Yıkama işlemi sırasında beyazlatıcı kullanmamalı ve yıkama sonrasında tamburlu kurutma yapmamaya dikkat etmelisiniz. Eğer  kıyafetin ütüye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka tersinden ütülemelisiniz. Ayrıca softshell kumaşın kuru temizleme yapılması da tavsiye edilmez. Softshell kıyafetini kullanmadığınız zamanlarda kuru bir yerde, askıya asılmış olarak veya düzgünce katlanmış bir şekilde muhafaza etmelisiniz.